Part Number: PLH-20-40-R
OR
Details
Features:
  • Loop Type: Direct Burial
  • Designed For Dirt Or Gravel Roadways
  • Specially Designed For An Exact Fit
  • Water Block Gel Prevents Moisture Penetration
  • Loop And Lead In Cables Are Flexible And Easy To Install
  • Splice Connections Soldered, Sealed, And Tested
Loop Specifications:
  • Loop Length: 20'
  • Four Conductor, Triple Jacketed
  • Cable OD: 0.750"
  • XLPE Nominal Insulation: 0.020"
  • XLPE Nominal Inner Jacket: 0.040"
  • XLPE Nominal Middle Jacket: 0.035"
  • Elexar 8451 TPE Nominal Insulation: 0.195"
  • Conductor: #18 AWG (Seven Strands of #26 AWG Copper Wire)
Lead-In Cable Specifications:
  • Length: 40'
  • Two Conductor, Triple Jacketed Cable
  • Water Block Gel and Rope Filler
  • Cable 0.750"
  • XLPE Nominal Middle Jacket: 0.042"
  • Wire Insulation: Cross-Linked Polyethylene (XLPE)